Patates Baskıyla Kumaş Çanta Boyama / Cloth Bag Painting with Potatoes Printing

Merhaba,

Yine bir bayram,hepimizin içinde tatlı bir heyecan :). Ben de bugün sizinle bayramın neşesine yakışacak rengarenk ve biraz da nostaljik bir dikiş projesi paylaşmak istiyorum; patates baskıyla kumaş çanta boyama :). Küçükken okulda resim derslerinde en sevdiğim şeylerden biri patates baskıydı. Akşamdan patatesten yaptığımız şekilleri hazırlar, sonra okula götürüp resim dersinde rengarenk baskılar yapardık. Maalesef artık stampalar ve mühürler bizim patateslerin yerini aldı ama ben bu kolay yöntemi bu sefer kumaş boyamak için kullandım. Şimdi Shining Minds’ta birazcık nostalji :).

Neler yaptığıma birlikte bakalım. Patates kolay şekillendirebilir sebze olduğu için evde baskı yapmak için çok kullanışlı bir malzemedir. Bu yüzden ilk önce bir patatese kurabiye kalıplarıyla istediğim şekli verdim ve baskı yapmak için pürüzsüzleştirdim. Daha sonra diğer malzemelerimi hazırladım: Astar ve dışı için kullanılacak kumaşlar, fermuar, kurdele ve baskıda kullanacağım kumaş boyaları.

Malzemeleri hazırladıktan sonra kumaşlarımı istediğim boyutlarda kestim. 20×20 cm bir makyaj çantası çıkaracak şekilde kenarlardan dikiş için pay bırakarak kumaşlarımı kestim. Daha sonra çantam için seçtiğim düz krem rengi kumaşımı boyamak için hazırladım ve boyaya batırarak yıldız şekli verdiğim patatesimle kumaşa gelişigüzel renkli baskılar yaptım. Fraklı renk boya kullandığınız zaman patatesi yıkayıp tekrar kullanabilirsiniz. Sonra kumaşı kurumaya bıraktım ve boyayı kumaşa sabitlemek için kuruduktan sonra üstünden ütüyle geçtim.

En son aşamada boyadığım kumaşı, astarı ve fermuarı birbirine diktim. Dikiş işlemi bittikten sonra fotoğrafta gördüğünüz gibi çantanın iç kısmından alt köşelerde küçük üçgenler oluşturacak şekilde dikiş makinesiyle geçtim. Böylelikle çantanın alt kısmına fotoğraftaki gördüğünüz modeli verebildim.

Umarım beğenmişsinizdir ama benim olsun diyecek kadar beğendiyseniz eğer yarın instagram hesabım üzerinden yapacağım çekilişe katılarak bu çantaya sahip olma şansı yakalayabilirsiniz!!!

Görüşmek üzere,

Buşra


Hi,

Today I would like to share a colorful and nostalgic sewing project with you, which is cloth bag painting with potato print.J When I was child, I liked potato print mostly in painting class. My father prepared my potato stamps last night, I took them to the school, and I printed colorful shapes with my potato stamps. Unfortunately, new stamps and seals took potato’s places because they have different shapes and different colors. However, I don’t forget this method and I use it to paint cloth bag.

Let’s look at how to make it. Potatoes are easy to shape so you can use cookie cutters to shape them. Firstly, I pushed the star cookie cutter through the potato and broke away excess potato. Then, I prepared other materials: fabrics, zipper, ribbon and fabric dyes. After the materials were prepared, I cut fabrics to sew 20×20 cm small bag. Don’t forget seam allowance. Then, I stamped star potato onto plain fabric a lot and randomly. I put it on to dry and when it was dried, I ironed it to fix the dyes.

Finally, I brought them all together; painted fabric, lining and zipper. For this model bag, don’t forget to make small triangles to two bottom corners with sewing machine.

I hope you like it! See you again,

Buşra

Patates Baskıyla Kumaş Çanta Boyama / Cloth Bag Painting with Potatoes Printing” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s