Akrilik Boya ile Yenileme Projeleri için 8 Fikir / 8 Ideas about Makeover Projects with Acrylic Paints

Merhabalar,

Pandemi başladığında beri evde sürekli bir şeyleri yenilemekten kendimi alamıyorum. Bu süreç içerisinde evde boyanacak ve yenilenecek başka bir şey kalmadı diye düşünüyorum. Parça parça bunları Instagram hesabımdan paylaşmıştım. Bu blog postta da yaptığım boyamaları kullandığım teknikleri sizlerle paylaşmak istedim.

 • Eğer boyayarak yenilemek istediğiniz eski mobilyalarınız varsa burada kullandığınız boyanın kapatıcılığı önemli. Beyaz boyayacaksanız kullandığınız boyanın kapatıcılığını iyi olmasına dikkat edin çünkü iyi bir boya kullanmazsanız kaç kat boyasanız da koyu renkli bir mobilyayı tamamen beyaz yapmak çok zor oluyor. Ben kullandığım Rich – Antik Beyaz’da çok memnunum, kesinlikle öneriyorum. Eğer beyazdan farklı bir renge boyayacaksanız da ya astar boya ya da altına beyaz boya kullanıp o şekilde istediğiniz renge boyamanızı tavsiye ederim.
 • Ben birçok boya almak yerine boyaları karıştırarak istediğim renkleri elde etmeyi tercih ediyorum. O yüzden elimde kullandığım sabit birkaç renk boya var, onları karıştırarak kendi renklerimi hazırlıyorum ve böylece bu kadar çok proje yapmama rağmen çok fazla renkte boyaya ihtiyacım olmuyor. Mesela aşağıdaki kutunun rengini; koyu mor, beyaz ve sarı karıştırarak hazırladım 🙂
 • Mobilya veya ahşap objeler boyarken sünger fırçalar kullanmayı seviyorum. Aşağıdaki gibi bir fırça almıştım, büyük mobilya yenileme projelerimde büyük kurtarıcı oldular. Ayrıca bu sünger fırçaları; metal, cam ve plastik gibi yüzeylerde de kullanabilirsiniz.
 • Bir de bu süngerlerin böyle yuvarlak şekillerde olanları var. Onları da özellikle stencil çalışmalarında kullanabilirsiniz. Ya da benim gibi böyle puantiye yapmak için kullanabilirsiniz 🙂
 • Daha önce Craftastic Duo’da seramik efektli yenileme çalışması nasıl yapılır diye paylaşmıştık. Ben bu aşağıdaki cam fenerleri de boyaya karbonat katarak seramik efekti oluşturarak yeniledim. Seramik efektli yenileme çalışmasının linkini de buraya bırakıyorum.
 • Mobilyalara dekupajlar ya da kağıt transferleriyle ilgili bilgi vermek istiyorum. Bunlar için özel dekupaj yapıştırıları mevcut. Onlarla yapabilirsiniz. Benim de elimde bunların bir türevi olan transfer yapıştırıcısı var. Bu da daha çok ince kağıt ya da peçetlere kullanabileceğiniz bir yapıştırıcı. Örneğin ben bu yenilediğim ahşap kutunun kapağına transfer yapıştırıcısı ile böyle bir peçeteyi transfer ettim. Çok şık ve keyifli projeler ortaya çıkıyor.
 • Son olarak kullandığım vernikle ilgili bilgi vermek istiyorum. Piyasada parlak, yarı mat ve mat olmak üzere 3 çeşit vernik oluyor. Ben daha önce parlak vernik kullanıyordum ancak objenin o doğallığını aldığını düşündüğüm için mat vernik kullanmaya başladım. Art-deconun bu mat verniğinden de çok memnunum.

Umarım sizin için faydalı bilgiler olmuştur.

Sevgiyle,

Buşra


Hello,

Since the pandemic started, I have been unable to makeover things at home. In this period, I think there is nothing left to paint and makeover at home. Piece by piece, I shared them on my Instagram account. In this blog post, I wanted to share with you the techniques I use while painting.

 • If you have old furniture that you want to makeover by painting, the coverage of the paint you use here is important. If you are going to paint white, make sure that your paint has good concealing because if you do not use a good paint, it is very difficult to make a dark furniture completely white, no matter how many layers you paint. I am very pleased with the Rich – Antique White I used, I highly recommend it. If you are going to paint in a color other than white, I recommend you to use either primer or white paint underneath and paint it in the color you want that way.
 • I prefer to get the colors I want by mixing the paints instead of buying many paints. That’s why I have a few colors in my hand, I prepare my own colors by mixing them, so even though I have done so many projects, I do not need too many colors. For example, the color I used in this box below; I prepared it by mixing dark purple, white and yellow 🙂
 • I like to use sponge brushes when painting furniture or wooden objects. I bought a brush like the one below, they have been a great savior in my big furniture renovation projects. In addition, these sponge brushes; You can also use it on surfaces such as metal, glass and plastic.
 • There are also such round ones of these sponges. You can also use them especially in stencil work. Or you can use it to make polka dots like me 🙂
 • I would like to give information about decoupages for furniture or paper transfers. Special decoupage adhesives are available for these. You can do it with them. I also have transfer adhesive, one kind of these. This is more of an adhesive that you can use on thin paper or napkins. For example, I transferred such a napkin to the cover of this upcycled wooden box with transfer adhesive. Very stylish and enjoyable projects emerge.
 • Finally, I want to give information about the varnish I used. There are 3 types of varnish on the market: glossy, semi-matte and matte. I used to use glossy varnish before, but I started to use matte varnish because I thought the object had that naturalness. I am also very happy with this matte varnish of Art-deco.

I hope there has been useful information for you.

With love,

Busra

Akrilik Boya ile Yenileme Projeleri için 8 Fikir / 8 Ideas about Makeover Projects with Acrylic Paints” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s