Kumaş Boyama Teknikleri / Fabric Painting Techniques

Merhabalar,

Bugün size çok sevdiğim kumaş boyamayı nasıl yaptığımı ve hangi teknikleri kullandığımı anlatmak istiyorum. Kendi kumaşımı kendi istediğime göre renklendirmek çok zevkli, size de mutlaka öneririm.

Kumaş boyamada kullandığım iki ayrı boya tipi var. Bir tanesi sıvı kumaş boyaları. Eğer resimde yetenekliyseniz bu kumaş boyalarla kumaşlarınızın üzerinde yapamayacağınız şey yok. Ben çok yetenekli değilim olabildiğince kolay şekillerle ilerliyorum bu boyaları kullanırken 🙂 Daha önce bu boyalarla patates baskı tekniğini kullanarak da kumaş boyamıştım, eski yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Ben de Artdeco’nun kumaş boyaları var, boyalardan da gayet memnunum. Boyaları kumaşa sabitlemek için ise boyama işlemini yapıp, kuruttuktan sonra üzerinden buharsız ütü ile geçmeniz gerekiyor.

Bir de kullanımı daha kolay kumaş kalemleri var. Kumaş kalemleri daha az yetenekli olan bizler için kumaşı renklendirme konusunda daha kolaylık sağlıyor bence 🙂 Benim kumaş kalemlerim Edding’ten. Onlardan da çok memnun kaldım. Daha önce Tchibo’dan aldığım Stencil Setini de bu kalemlerle çok rahat bir şekilde kullanabiliyorum. Kumaş boyama için internetten kağıt stenciller de bulabilirsiniz. Bunlar sıvı kumaş boyalarıyla da rahat kullanılır.

Benim boyadığım kumaşlar, Amerikan beziydi. Amerikan bezi biraz daha delikli bir kumaş, o yüzden hem sıvı kumaş boyalarda hem kumaş kalemlerinde boyarken arkaya geçebiliyor. Ama boya kuruduktan sonra herhangi bir problem olmuyor. Ortaokul döneminde penye t-shirt boyamışlığım da var 🙂  O nedenle pamuklu kumaşları boyama için öneririm.

Sevgiyle,

Buşra


Hello,

Today I would like to tell you how I do the fabric painting and which techniques I use. It is very enjoyable to color my fabric according to my wish; I recommend it to you.

There are two different types of paint that I use for fabric painting. One is liquid fabric paint. If you are talented in painting, there is nothing you can not do on your fabrics with these fabric paints. I am not very talented, I proceed as easily as possible while using these paints 🙂 I have previously painted fabric using the potato printing technique with these paints; you can reach my old post to click here. I also have Artdeco fabric paints, I am also very happy with them. To fix the paint to the fabric, you need to iron your fabric after the painting process.

There are also fabric pens that are easier to use. For us, who are less talented in fabric pens, I think it is easier to color the fabric 🙂 My fabric pens are from Edding. I was very pleased with them. I can use the Stencil Set, which I bought from Tchibo before, very comfortable with these pens. You can also find paper stencils on the internet for fabric painting. These are also used comfortably with liquid fabric paints.

The fabrics I painted were cotton greige fabric. The cotton greige fabric is a bit more perforated fabric, so it can pass behind when painting both in liquid fabric paints and fabric pens. However, after the paint dries, there is no problem. I have also painted combed t-shirts in middle school 🙂 For that reason, I recommend cotton fabrics for painted.

With love,

Busra

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s