Mum Atölyesi / Candle Workshop

Merhaba,

Dün okuldaki Güzel Sanatlar Kulübü’nün yaptığı mum atölyesindeydim. Kulüpte heykelden tutunda ebruya kadar her gün farklı atölyeler oluyor ve çok az bir ücret karşılığında istediğiniz her atölyeye katılabiliyorsunuz. Ben daha önce de burada dikiş atölyesine katılmıştım ve dikiş makinesi kullanmayı böylece öğrenmiştim. Bu sene de mum atölyesine gitmeye karar verdim. Dün ilk dersiydi. Size bugün biraz ilk dersten bahsetmek istiyorum :).

IMG_8548_edited

Mum yapmak aslında çok kolay bir şey. Sadece ufak püf noktaları bilmeniz gerekiyor. Eğer bu noktalara da dikkat ederseniz çok güzel mumlar yapabilirsiniz. Çok fazla malzemeye de ihtiyacınız yok. Bir mumu yapabilmek için gerekli malzemeler; parafin, stearik asit(mumun daha yavaş erimesi için), fitil, mum renklendirici ve esans. Tüm bu malzemeleri tabii ki Eminönü’nden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

IMG_8547

Nasıl yapıldığına gelince; ilk önce katı parafini ben-mari usulü eritiyoruz ve tamamının sıvı bir hal almasını sağlıyoruz. Daha sonra erittiğimiz parafine %15 oranda stearik asit koyuyoruz. Bu dediğim gibi mumun daha yavaş erimesini sağlıyor. Bu bizim ilk mumumuz olduğu için basit bir model yapmak istedik ve karton bardakları kullandık. Karton bardağı alttan deldik ve parafine batırdığımız fitili bu delikten geçirerek sabitledik. Sonra başka bir bardakta parafin ve mum boyasını karıştırdık. En son olarak da 2-3 damla esans ekledik. Sonra bu karışımı fitili koyduğumuz bardağa yerleştirdik ve kurumaya bıraktık. Kuruması için 6-7 saat yeterli oluyormuş. Ben bu sabah bardaktan çıkarttım ve mumum hazırdı :).

IMG_8551

Mum çok pratik bir hobiymiş. Bir sonraki atölyeyi merakla bekliyorum :).

Sevgiyle,

Buşra


Mum Atölyesi / Candle Workshop

Hi,

Yesterday, I was in candle workshop in Fine Arts Club at my university. There are different workshops every day like, marbling or sculpture. Before, I went to sewing workshop and I learned using sewing machine there. This year I decided to go to candle workshop and there was first class yesterday. I would like to mention about the first class of the workshop.

Making candle is very easy actually. You have to know only the key parts. If you are careful at these points, you can make beautiful candles. Also, you don’t have to have too many materials. You need just paraffin, stearic acid, wick, candle colorant and scent.

IMG_8549_edited

Let’s look at how to make it. Firstly, melt paraffin through bain-marie method and whole paraffin should be melted. Then, put stearic acid into paraffin at the rate of 15%. This acid enables that a candle melts slower. We used paper cups as a model because they were our first candle. So, take one paper cup and make a hole at the bottom of the cup. Cross the wick paraffined through the hole. Mix colorant and paraffin in another cup and then add scent. Put this mixture into the cup you prepared. Finally, leave it to dry. 6-7 hours are enough to dry but I took it out in this morning and my candle is ready to light.

Candle is very easy hobby and I am looking forward to next session.

With love,

Busra

IMG_8565

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s