Örgü Bileklik Yapmaya Ne Dersiniz? / What about making Hand-Knit Bracelet?

Merhaba,
Ben şuan tatilimin keyfini çıkarıyorum bir yandan da projelerimle ve bloğumla uğraşıyorum. Dün yine Eminönü’nde alışverişteydim. Eminönü’nü çok seviyorum sanırım Viyana da olduğum sürece İstanbul’da çok özleyeceğim yerlerden. Yine kumaşların, keçelerin arasında kayboldum.  Şimdi aldıklarımdan ne yapsam diye düşünüyorum, bakalım neler çıkacak 🙂
 
Bugün sizin için çok sevdiğim bir bileklik yapımı göstereceğim. Aksesuarları çok seviyorum, özellikle de bileklikleri. Son yıllarda o kadar çok bileklik aldım ve yaptım ki. Genelde bilekliklerimi bir ben de kombinleyerek kullanıyorum, son yıllarda çok moda biliyorsunuz 🙂 Benim yaptığım bilekliğin yapımı biraz uzun ama klipsleme derdi yok ve üstelik kendiliğinde ayarlaması olduğu için her bileğe kolayca uyuyor. Çok ince bileklerim olduğu için benim en çok tercih ettiklerimden bu yüzden 🙂 Üstelik değişik renklerde ve değişik bir sembollerle de yapabileceğimiz gibi birden fazlasını aynı anda takabileceğimiz gibi boncuklu tasarımlarla da kombinleyebiliriz.
El Örgüsü Bileklik / Hand knit Bracelet
Yaklaşık 2 metre paraşüt ipi ve bir metal figür yeterli bilekliğimiz için. Makrome örgüsü bilenler kolaylıkla yapacaktır bu bilekliği. İlk olarak yaklaşık 50 cm uzunluğunda iki ip kesiyoruz. Bu ipleri ikiye katlıyoruz ve figürümüze karşılıklı iki taraftan düğümlüyoruz(1) Sonra yaklaşık yine 25 cm olacak şekilde başka bir ip alıyoruz. Bilekliğin bir tarafına geçiyoruz(2) ve başlıyoruz karşılıklı düğümleri atmaya.  Eğer elinizdeki figürde kanca yeri yoksa figürün bittiği yerden bir düğüm atarak örmeye başlayabiliriz(3-8) Örme işlemi bittikten sonra arkadan ve önde iki düğüm atarak örgüyü biterebilirsiniz.Fazlalıkları kesip çakmakla ucunu daha iyi sabitleştirebilirsiniz.
El Örgüsü Bileklik / Hand knit Bracelet
El Örgüsü Bileklik / Hand knit Bracelet
Aynı işlemi diğer taraf için yaptıktan sonra sıra kaydırmalı kapatmaya geliyor. Bu tarz bir kapatma için iki ucunu bir araya getirip yuvarlak oluşturuyoruz ve yaklaşık 20 cmlik bir ip alıp ortaya küçük bir düğümleme yapıyoruz. Bu işlem bittikten sonra her iki uca daha şık durması için birer boncuk koyuyoruz ve düğümlüyoruz. Bilekliğimiz hazır!
Görüşmek üzere,
Buşra

79
Hello,
 
I enjoy my holiday and I spend my time with my diy projects. Yesterday I did shopping at Eminönü where I find many cheap things about diy such as fabrics, felt and cords. I lost among these things during my shopping. Now I think about what I will do with them 🙂
Today I am going to talk about making of bracelet I liked so much. I love accessories, especially bracelets. Recent years I’ve bought and made many bracelets. Generally, I use my bracelets to combine with each other. Today’ bracelet has adjustable closure it can adapt to every wrist easily. I have very thin wrists so I prefer this kind of bracelets mostly. You can also made them with different colors cord and different connectors.
El Örgüsü Bileklik / Hand knit Bracelet
You need 2 meter cords and a connector. Firstly, cut the cord into 50 cm two pieces, fold two pieces in half, and loop through the connector. Then, cut the cord into 25 cm piece, center this piece under the two strands, and begin to loop right and left cord respectively and continuously. To finish, you can tie two knot at the end of loops. After trimming away excess, melt the tips with a lighter to remain stable.

El Örgüsü Bileklik / Hand knit Bracelet

El Örgüsü Bileklik / Hand knit Bracelet

 
After making same steps for other strands, the next step is to make adjustable closure. Shape the bracelet into a circle and overlap the middle strands. Then, center 20 cm cord under the strands and start looping in the same way. Finally you can put beads to tips of strands. Now the bracelet is ready!
 
See you again,
 
Buşra 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s